Dekoracje ślubne Toruń
9 lutego, 2021
Jakiego wybrać DJ-a na wesele żeby było wyjątkowe?
16 września, 2021

Pompy ciepła przesyłają energię do budynków, pobieraną z zewnątrz: z wody, z powietrza lub z gruntu. Takie urządzenie co do zasady skomponowany jest z dwóch modułów: zewnętrznego, który pozyskuje energię ze źródła i wewnętrznego przetwarzającego energię cieplną. To rozwiązanie to wydolna metoda ocieplania budowli zimą i schładzania go w okresie letnim, co przy zużyciu całkiem niewygórowanych kosztów, rozprowadza energię cieplną do instalacji c.o. (centralnego ogrzewania). Pompę ciepła da się zastosować zarówno w domu, mieszkaniu lub pozostałych budynkach użytkowych, a przez pobór ciepła z odnawialnych źródeł energii i braku emisji zanieczyszczeń to jest przyjazna środowisku. Ważną mocną stroną pompy ciepła Toruń jest również brak konieczności konstruowania komina.

Warto dodać, że cechują się całkiem cichym systemem pracy i wieloletnią trwałością. Pompa ciepła, co jest cyklicznie przeglądana, przy czym dobrze zauważyć, że ceny serwisu są dość małe, zazwyczaj jest sprawna przez wiele lat bez konieczności wymiany. Da się ją zamontować łącznie z instalacją c.o. i do podgrzewania bieżącej wody przez instalację ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła, jako rozwinięta technika cieplna, posiada jest przez systemy zarządcze dostosowane do prostej obsługi dla użytkownika. Poza tym można ją zastosować w większości budowli.

Jaki jest sposób działania pompy ciepła?

W ofercie pomp ciepła zobaczymy ich parę rodzajów podzielonych na inne pobór energii. Sama z siebie pompa ciepła nie produkuje energii, stanowi typ transformatora, który najpierw pozyskuje energię oraz przemienia ją dla ocieplenia budowli. Nieistotne, czy źródłem energii jest woda, powietrze lub ziemia, pompa ciepła Toruń zbudowana jest z dwóch części. Część zewnętrzna, znana jako źródło dolne, ma na celu zbierać jak najwięcej energii ze źródła. Ta część jest podstawą pompy ciepła i z tego powodu ten element powinno się dostosować do wybranego źródła. Część zewnętrzna kieruje zebraną energię do wewnętrznego modułu wbudowanego już wewnątrz budowli. Na tym etapie pobrane ciepło jest przekazywane do instalacji grzewczej. Transfer ciepła wraz z redukcją ciśnienia i dopasowaniem ciepła skutkuje przesłaniem ciepła do całego wnętrza domu. Dzięki pompie ciepła da się ogrzać wszystkie pokoje, a prócz tego zasilić instalację c.w.u.. Tym sposobem użytkownicy otrzymują również możliwość instalacji ogrzewania ściennego lub/i podłogowego. Natomiast pracę pompy ciepła ustawia nieskomplikowany w obsłudze układ sterowania.

Jakie są rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła gruntowe

Pompa ciepła gruntowa to proekologiczne rozwiązanie, który da się wykorzystywać przez cały rok. Ze względu na fakt, że taka pompa ciepła ściąga energię słoneczną zgromadzoną w ziemi, a temperatura gruntu ma zwykle stałą wartość. Bezustannie skumulowana energia przekazywana jest do systemu grzejącego w module wewnętrznym. Znaczącą zaletą tego typu pompy ciepła jest proekologiczność, dlatego że nie oddaje ona zanieczyszczeń. Pompa ciepła gruntowa to inwestycja wymagająca dużej działki wokół domu, żeby cała instalacja była skuteczna. Rezultat budowy pompy ciepła będzie mieć jednak sporo korzyści, na jakie warto się zdecydować.

Pompy ciepła powietrzne

Największą wartością pomp ciepła jest ich spora proekologiczność. Powietrze jako odnawialne źródło zapewnia dużą efektywność pompy ciepła, a do tego nie zanieczyszcza środowiska. W takiej sytuacji moduł zewnętrzny przenosi energię powietrza na ciepło po czym przesyła ją do instalacji c.o.. Powietrzna pompa ciepła może być zastosowana w obiektach mieszkalnych oraz usługowych. Taki typ pompy ciepła cechuje się cichą pracą, niezależną od pogody. Wspomagającego źródła ciepła trzeba włączać dopiero gdy temperatura powietrza zejdzie poniżej – 5 stopni.

Pompy ciepła wodne

Wodną pompę ciepła da się zamontować tylko w przypadku kiedy w pobliżu zamieszkałego domu znajduje się zbiornik wody. Jeżeli nie niezbędne będzie przygotowanie specjalnej studni. Należy wiedzieć, że jeśli używamy zbiornika naturalnego, niezbędna będzie filtracja wody. Warto rozważyć instalację wodnej pompy ciepła, dlatego że zapewnia ona ciągłe ogrzewanie w sezonie chłodnym i chłodzenie w sezonie letnim. Pompa ciepła ściąga wodę i przesyła ją do domu, po czym na bazie przemiany energii dostarcza wodę ciepłą, po czym odrzuca zimną wodę. Dużą zaletą wodnej pompy ciepła jest to, że najlepsza jest, gdy jest wielkie zapotrzebowanie na ciepło.

Dlaczego warto mieć pompę ciepła?

Główną zaletą aplikacji pompy ciepła, pochodzącą z pobierania energii ze odnawialnych źródeł jest energooszczędność i ekologiczność. W zestawieniu do pozostałych źródeł energii, wykorzystanie pompy ciepła nie oddaje bardzo niebezpiecznych odpadów i substancji. Wobec tego jest to wyjście w pełni przyjazne dla środowiska. Za sprawą tego, że instalacja pompy ciepła jest wysoko przyjazna dla środowiska, oferowane są dofinansowania budowy proekologiczne. Ponadto należy wspomnieć, że dość małe koszty eksploatowania dość szybko zwracają pieniądze wydane przy rozpoczęciu inwestycji, a efektywność i żywotność dobrze zainstalowanej i regularnie serwisowanej pompy dochodzi nawet do 50 lat nieprzerwanego stosowania.

Instalacja pompy ciepła odrzuca również przymus powstania komina i zaplecza, w którym składowany byłby opał i kupna samego opału. Koszty są zatem znacząco niższe niż w przypadku pozostałych źródeł cieplnych. Ponadto pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe. Dzięki prawie całkowitemu zautomatyzowaniu wymaga tylko niewielkiego pilnowania działania systemu. Użytkownicy nie muszą marnować czasu na dokładanie opału do pieca.

Warto zdecydować się na pompę ciepła również ze względu na samo zastosowanie. Pompy ciepła dają wiele możliwości rozpoczynając od systemu grzewczego, który zapewnia ciepło dla pomieszczeń i użytkowej wody. Pompa może współgrać z ogrzewaniem grzejnikowym oraz podłogowym, dlatego gwarantuje optymalne efekty. W lecie może również wspomóc chłodzenie pomieszczeń, dlatego też używanie pompy ciepła jest funkcjonalne i komfortowe.

Komentarze są wyłączone.