Zabiegi stomatologiczne Toruń

przewozy autokarowe Toruń wynajem autokarów cena
Przewozy autokarowe – Koszty
Sierpień 3, 2019
Ocieplanie pianką PUR - Toruń Bydgoszcz Ile kosztuje ocieplenie pianką - Cena ocieplania PUR
Technologie ocieplania domu
Wrzesień 1, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Resekcja wierzchołka korzenia

Do tego zabiegu dochodzi, gdy nie ma sposobności powtórzenia leczenia kanałowego albo kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego symptomami mogą być nieznośne bóle, natężone podczas nagryzania. Wtóruje im obrzęk polika, uwypuklenia na dziąśle oraz w niektórych przypadkach nawet gorączka. Dochodzi do zapalenia poprzez reakcję organizmu na bakterie, które znajdują się w kanale korzeniowym. Resekcja precyzyjnie oczyszcza kanał, poprzez usunięcie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny na wstępie podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest zupełnie bezbolesny. Nieprzyjemność i lekkie bóle pojawiają się dopiero z czasem, w wyniku gojenia się rany, powstałej na skutek otwarcia tkanki miękkiej w okolicy korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i zlikwidowanie zakażonej albo zapalnie zmienionej tkanki, razem z wierzchołkiem korzenia. Następnie dla uszczelnienia, kanał jest wypełniany przeznaczonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny powleka to miejsce specjalną membraną. Po operacji zaleca się używanie zimnych okładów oraz spożywanie zimnych posiłków i napojów, najlepiej niezbyt gęstej konsystencji, aby nie wywołać krwawienia. Trzeba się również trzymać zaleceń i przyjmować wszystkie leki w określonych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To bardzo znany zabieg w chirurgii stomatologicznej. Dochodzi do niego, gdy zęby mądrości sprawiają problemy lub zapobiegawczo za pozwoleniem stomatologa chirurgicznego. Ósemki wyrastają około dwudziestego roku życia. Bywa tak, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, ze względu na to, że ich wyżynanie kojarzy się z dotkliwym bólem. Problem pojawia się jednak dopiero, gdy zęby te wyżynają się przekręcone lub jeśli nie ma dla nich miejsca. W takich sytuacjach pacjenci decydują się na zabieg ekstrakcji. Ponadto czynnikiem może być ich złe osadzenie w jamie ustnej, które skutkuje niedokładnym czyszczeniem, a ono może doprowadzić do razwoju próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, gdy istnieje ryzyko, że ząb będzie sprawiał problemy w przyszłości. Dobrym wiekiem na usunięcie ósemek są okolice dwudziestego roku życia, dlatego że organizm jest wtedy w najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. W tym wieku kości są już całkowicie rozwinięte i organizm szybciej wraca do formy. Niegdyś zęby mądrości były człowiekowi niezbędne, jednak współcześnie spożywany pokarm uległ zmianie wraz z biegiem czasu i obecnie są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu zęba

Ekstrakcja wciąż wywołuje wśród pacjentów lęk, jednak dzięki rozwojowi technologii stomatologicznej nie zabiegu nie trzeba się bać. W celu zniwelowania bólu, chirurg stomatologiczny używa znieczulenie miejscowe, dzięki temu ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet gdy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Bez znaczenia, w jakich okolicznościach utracono zęby, warto zdecydować się na wszczepienie implantu zębowego. Jest to niezbędne dla prawidłowego stanu szczęki. Bez odpowiedniego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant stomatologiczny wiernie odwzorowuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszelkie prawidłowości w żuchwie i jest w pełni przyswajany przez organizm. Implant nie tylko zachowawczo odwzorowuje ząb, ale też wyglądem bardzo go przypomina. Nakładka porcelanowa doskonale wpasowuje się kolorem w pozostałe zęby. Ponadto implantem stomatologicznym można wymienić nie kilka zębów. W odróżnieniu od protez ruchomych, implanty działają dokładnie w ten sam sposób, jak naturalne zęby. Dyskomfort towarzyszy zaledwie przez krótki czas po zabiegu szczepienia implantu.

Jak przebiega zabieg implantacji.

Jako pierwsze odbywają się dogłębne konsultacje z chirurgiem stomatologicznym, ponieważ każda jama ustna ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Istotne jest, aby dobrze wybrać implant zębowy, ze względu na to, że musi współpracować z sąsiednimi tkankami i kośćmi. Zabieg przebiega bezboleśnie, ponieważ odbywa się przy znieczuleniu miejscowym oraz kończy się w ciągu 30 minut. Implant składa się z dwóch części: korzenia z tytanu, który jest mocowany do kości oraz porcelanowej nakładki albo innego materiału, który przypomina kształtem i kolorem naturalny ząb.

 

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg może być wykonywany zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest w przypadku zębów górnych. Polega na ich wydłużeniu, co daje efekt równego, idealnego uśmiechu. Może być to potrzebne do nałożenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w przypadku odsłonięcia znacznej części korony zęba, co ułatwia walkę z próchnicą. Zęby wydają się dłuższe, dzięki zminimalizowaniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też rozwojowi nowych chorób, dzięki większej powierzchni do czyszczenia. Zabiegu nie trzeba ponawiać, jest jednorazowy, a rezultat jest trwały. Pacjenci najczęściej decydują się na wydłużenie korony zęba, dlatego że skutkuje to równym, pięknym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatolog usuwa tkankę budującą dziąsła. Następnie można uzupełnić wszystkie ubytki w zębie przy użyciu korony porcelanowej albo podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Pomimo tego, że nie jest to zawiła czynność, wciąż jest to zabieg chirurgiczny, któremu mogą towarzyszyć powikłania. Chirurg stomatolog udziela wszelkich wskazówek dotyczących dbania o jame ustną, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Zaleca się spożywać płynne lub miękkie pokarmy oraz korzystać z okładów z lodu. Dodatkowo lekarz przypisze receptę na leki uśmierzające ból.

Plastyka dziąseł

Nie każdy rodzi się z idealnym uśmiechem, zdarza się tak, że dziąsła ponad normę przysłoniły zęby i to je w głównej mierze widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich obrzmienia po różnych zabiegach stomatologicznych, jednak powodów jest więcej, zaliczane są do nich też np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także bruksizm. Jednak wszyscy pragną, by w trakcie uśmiechania się widoczne były doskonałe zęby, zamiast różowych dziąseł. Na szczęście jest na to dobry sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie służy ona wyłącznie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Odsłonięcie dziąseł pozwala na jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Znieczulenie miejscowe pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Chirurg stomatologiczny usuwa zbędną część dziąseł. W następnej kolejności plastyka brzegu kości, pomaga zachować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu niezbędna jest właściwa higiena jamy ustnej. Pacjent musi unikać szczotkowania zębów, z powodu ryzyka wystąpienia silnego bólu, przez podrażnienie gojącego się miejsca. Dla zmniejszenia opuchlizny kupuje się specjalne płukanki ziołowe. Kolejne działania ukierunkują wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na właściwą troskę o higienę po zabiegu i podpowie jak dobrać idealną szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej zawiłych zabiegów, którym trudni się chirurg stomatolog. Wykonuje się go, gdy korzenie zębowe zostają zarażone, a inne drogi leczenia nie działają. Lekarz musi dogłębnie sprawdzić w jakiej kondycji są korzenie i wtedy może stwierdzić konieczność ich usunięcia. W ten sposób blokuje się rozwój choroby. Innym powodem usunięcia jest też korzeń, który przebił się powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wyłaniać się dalej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu podaje się znieczulenie miejscowe. Jest to niezbędne, ponieważ aby dostać się do korzenia, chirurg stomatologiczny musi naciąć dziąsło, aby je otworzyć. Zdaża się, że korzenie są ze sobą połączone, wtedy niezbędne jest zastosowanie piły aby je rozdzielić. Zdarza się też, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko zależy od stopnia postępu choroby i połączenia korzeni i utrudnionego lub ułatwionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten wykonuje się pod narkozą, chociaż dochodzi do tego tylko w odpowiednio wyposażonych klinikach i alarmowych sytuacjach. Po usunięciu korzenia zęba w ciągu najbliższych dwóch godzin trzeba wstrzymać się od jedzenia i aplikować zimne okłady. Zwiększa się wtedy ryzyko powstawania zakażeń, z tego powodu pacjent, w razie konieczności, otrzymuje specjalne antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który nie miał możliwości wyrośnięcia. Nie wystaje na zewnątrz, ponieważ tkwi pod błoną śluzową dziąsła. Zatrzymał się w tkance kostnej lub w żuchwie. Brak miejsca jest najczęściej przyczyną zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek po prostu się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może prowadzić do bólu i groźnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. stłoczenie zębów siecznych, czy dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Oczywiście można temu zapobiec, jeśli taki ząb szybko zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio doświadczony chirurg stomatolog. Niestety jest on dość skomplikowany i może łączyć się z wieloma powikłaniami. Na samym początku należy odkryć zatrzymany ząb z kości, później naciąć tkanki w taki sposób, aby ryzykować krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Po usunięciu zęba zatrzymywana jest krew i chirurg zszywa rany. Po zabiegu wymagane jest spożywanie tylko miękkich posiłków oraz rezygnacja z gorących potraw. Pacjent dostaje receptę na środki przeciwbólowe i antybiotyki chroniące przed zakażeniem. Zabieg ten jest związany z ryzykiem ukazania się powikłań, a jednym z nich jest urażenie koron i korzeni zębów sąsiadujących. Może to prowadzić do ich obumierania. W zależności od miejsca, może też oznaczać np. ryzyko wytworzenia przetoki ustno-nosowej, w przypadku usuwania trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg najczęściej wykonuje się u dzieci, wskazaniami do jego realizacji mogą być kłopoty z wymową, uniesieniem języka lub wysunięciem go na brodę, utrudnienie przy wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, a czasami ze względu na nadmierne ślinienie. Na podane czynniki mogą oddziaływać wędzidełka, których w jamie ustnej jest aż pięć. Zwykle te problemy są zauważane przez logopedę, to on znajduje nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeżeli ich przyczyną jest wędzidełko, nie jest on w stanie pomóc dziecku, więc wysyła pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie skórci problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zapobiegnie tworzeniu twardych blizn, także osobom, które nie doznały problemu z niepoprawną wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie odstrasza dzieci do chirurga stomatologicznego. Mimo, że odbywa się bez znieczulenia, zupełnie nie boli. Krwawienie jest tak naprawdę minimalne, a zabieg krótki i łatwy. Dodatkowo nie wpływa on praktycznie na jakość życia codziennego i nie pozostawia dzieciom przykrych wspomnień. Jeśli któraś ze wspomnianych wyżej nieprawidłowości utrudnia życie osobie dorosłej, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Można go przeporadzić w każdym wieku, nieważne, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne choć mogłoby się wydawać inaczej są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie należy ich zaniedbywać, ponieważ próchnica może przejść na ich następców. Ważne jest też, by nie usuwać ich zbyt wcześnie. Do usunięcia są dobre w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, uformuje 3/4 swojego korzenia. W takiej sytuacji mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, dlatego że za długo zachował się w jamie ustnej. Jeśli nie wypadnie w tym czasie samoistnie trzeba zwrócić się do chirurga stomatologicznego, który oceni, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Pozostanie zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem lub przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wychodzącego zęba stałego, a to może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do innych należy potrzeba ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które doprowadziły do powstawania próchnicy w stadium, którego nie da się wyleczyć. Może to skutkować problemami w czasie wzrostu zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba we wszystkich przypadkach powinna być ostatecznością. Współczesne technologie stomatologiczne umożliwiają ratunek nawet bardzo chorych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Współczesna technologia umożliwia nam niezliczone sposoby leczenia zębów. Zdarza się jednak jest już na to za późno. W takim przypadku ostateczną metodą na uratowanie zdrowych zębów jest ekstrakcja chorego. Powstrzymuje to rozwój próchnicy i innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też przestrzeń dla pozostałych zębów, jeśli rosną zbyt gęsto. Bywa to potrzebne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Dawniej był to bardzo powszechny zabieg, jednak obecnie technologia stomatologiczna stosuje się go w wyjątkowych przypadkach. Zazwyczaj najpierw podejmuje się wszelkie czynności służące leczeniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak straszny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny w pierwszej kolejności stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a zabieg przebiega bez dolegliwości bólowych. Potem odrywa więzadło okrężne otaczające ząb. Kolejnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, by zerwać włókna ozębnej, a ząb odłączył się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, często konieczne jest przecięcie zęba na kilka różnych części, aby uprościć wyciągnięcie. Po zabiegu ważne jest dokładne oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny starannie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach umieszcza szwy. Ból może dawać o sobie znać jeszcze przez kilka dni po zabiegu, ze względu na głębokość rany.

 

Komentarze są wyłączone.