Ocieplanie pianką
Luty 3, 2021
Certyfikat kwalifikowany Eurocert Toruń
Luty 4, 2021

Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go wybrać?

Decydując się na podróż powinniśmy zadbać o solidne przygotowanie. Szczególnie jeśli jedziemy w góry lub czeka nas czasochłonne zwiedzanie, trzeba pomyśleć nie tylko o zapakowaniu prowiantu czy wody, ale też zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób ceni sobie podróżowanie z termosami turystycznymi, które przez wiele godzin zachowują ciepło lub chłód kawy, herbaty lub innego napoju. Które termosy są uznawane za najlepsze i dlaczego? Przeważnie przede wszystkim interesującym nas wyznacznikiem jest czas utrzymywania zimna lub ciepła, chociaż tak samo ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród szczególnie zananych turystycznych termosów wyróżniamy termosy producentów Stanley, Thermos i Esbit, z tego powodu warto się im przyjrzeć.

Który turystyczny termos wybrać?

Wybierając turystyczny termos powinniśmy popatrzeć na parę istotnych kryteriów, jakie mówią, czy termos spełni swoją funkcję w określonych warunkach, czy też nie. Istotna jest tu wygoda, forma i tworzywa, z jakich termos jest zrobiony. Im silniej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym rozsądniej kupić termos wykonanego z wysokiej jakości tworzyw, jakie nie mają niebezpiecznych substancji i korzystnie wpływają na właściwe funkcjonowanie turystycznego termosu.

Powinno się również pomyśleć o tym, żeby termos miał zewnętrzną powłokę, dzięki której uzyskamy pewność, że turystyczny termos nie wyślizgnie się nam z rąk też w rękawiczkach. W zależności od tego, jak dalekie planujemy wędrówki, powinniśmy dostosować pojemność danego termosu. Przeważnie termosy turystyczne można kupić w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wycieczka tym mniej pojemny termos wystarczy. Na całodniowe wycieczki powinno się kupić większy termos.

Najistotniejszym parametrem, którym lepiej się kierować, chcąc zdecydować, który turystyczny termos wybrać jest długość zachowania temperatury. W tym przypadku znaczący jest nie tylko sam czas zachowania zimna bądź ciepła, bo w przypadku świetnych termosów będzie to nawet pełna doba, ale również zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zachowa przez długi czas dokładnie tą samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im lepiej zapełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. Aby jednak termos turystyczny był użyteczny, musi mieć odpowiedni korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Przeważnie nakrętki są zakręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zatrzyma temperatury.

Szczególnie popularne termosy turystyczne

W sklepach dostępnych jest bardzo dużo turystycznych termosów, choć szczególnie znane i renomowane należą do 3 firm, od lat produkujących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (one słabiej sprawdzają w czasie wielogodzinnych wycieczek i cechują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one mocno cenione przez wielu wielbicieli wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich termosy?

Termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley mają wieloletnią tradycję produkcji. Tworzone od prawie stu lat termosy z wkładem stolowym są całkiem wytrzymałe i przez lata uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Według producenta są tak niezawodne, że dadzą radę przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, zdolność zatrzymania ciepła lub zimna zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz jego budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Należy jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem następnych godzin będzie stawała się nieco wyższa/niższa.

Termosy firmy Thermos

Inną tak samo popularną i często polecaną firmą tworzącą termosy turystyczne i kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od wielu lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Co więcej Thermos produkuje produkty we własnych fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy na rynku, w tworzeniu kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich obszerna oferta produktów zachęca pasjonatów podróży, a bardzo dobre parametry utrzymywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, przekonują, żeby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Pamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie należy czyścić w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce można czyścić tylko korek, chociaż nie tyczy się to wszystkich modeli. Zwykle termosów nie wkładamy do zmywarki, ponieważ mocne detergenty i wpływ wysokiej temperatury w czasie mycia, może niszcząco wpłynąć na ich umiejętność do zachowania temperatury.

 

Termos turystyczny

Komentarze są wyłączone.