Systemy nawadniania ogrodów

Klimatyzacja Toruń - montaż i serwis Toruń i okolice
Montaż klimatyzatorów
1 lutego, 2021
gabinet kosmetyczny toruń - zabiegi medycyny estetycznej
Na co zwrócić uwagę wybierając gabinet kosmetyczny ?
1 lutego, 2021
nawadnianie ogrodów toruń - firma ogrodnicza

nawadnianie ogrodów toruń - firma ogrodnicza

Kiedy ważne jest dla nas to, żeby ogród wspaniale wyglądał, kluczowym elementem, który utrzyma go w dobrym stanie jest podlewanie. To za mało, by pielęgnować rośliny przycinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród wymaga wody, jednak zwykłe metody podlewania nie dość, że zabierają dużo czasu oraz wysiłek, to oprócz tego wymagają ciągłego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Średnio przyjmuje się, że podobnie jak z koszeniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu pośród innych czynności pielęgnacyjnych. Z uwagi na to wymyślono systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” o potrzebie podlania ogrodu, ale również mogą dostosowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – korzystanie ze zwyczajnej konewki zabiera bardzo dużo czasu i sprawdzi się zaledwie w maleńkim ogrodzie, ze względu na to część osób co najmniej podejmuje zakup węża ogrodowego. To znacznie wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom da się podpiąć wąż pod kran, co bardzo upraszcza dotarcie do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką oraz ciągłego dodawania wody. Do podlewania ręcznego z węża możemy przyłączyć pistolet, który pozwala na dopasowanie ciśnienia wody, a nawet zatrzymanie wody bez konieczności zakręcania kranu, a także specjalne ogrodowe zraszacze, które podpina się pod wąż oraz które również ułatwiają nawodnienie ogrodu oraz zdecydowanie zmniejszają wkład ludzkich rąk.

Jeśli jednak zależy nam na zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto pomyśleć systemie nawodnienia . Jednym z najmniejszych jest specjalny sterownik elektroniczny nakładany na kran, co umożliwia określanie momentu podlewania. Minusem tej metody są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy pogodzić się z widocznymi przewodami. Instalacja obszernego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w największych ogrodach, ale też w średnich oraz całkiem małych. System nawadniania wymaga przyszykowania w postaci rozplanowania oraz montażu całego systemu. Zazwyczaj system zakopywany jest pod powierzchnią ziemi. Wymagane jest zamontowanie programatora, systemów rozlewających wodę, podłączonych do instalacji wodnej w postaci zaworów, a do tego zraszaczy, które niezbędnych do rozprowadzenia wody po samym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system musi zostać zainstalowany przed projektem ogrodu.

Nawadnianie ogrodu poprzez zraszacze ogrodowe

Wśród zraszaczy ogrodowych wyróżniamy parę różnych typów, które można zastosować do nawodnienia ogrodu. Nadają się one bardzo dobrze jako część składowa systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo popularne z uwago na to, że ich podstawową zaletą jest miarowe nawodnienie danej części ogrodu. Zaopatrzone w formujące wielkość strumienia dysze oraz sterowniki odpowiedzialne za siłę wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one dość niskie, a ich bazową zaletą jest to, że po ukończeniu czynności podlewania ukrywają się pod powierzchnią ziemi. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – głównie sprawdzają się, dlatego że ich działanie może zostać wyregulowane w obrębie 360o. Kapitalnie przydadzą się w podlewaniu trawy i mają sporo funkcji oraz są lepsze pod względem jakości od zraszaczy stałych. Głównie polecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Nośność wody może dojść od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową zaletą tego systemu jest to, że da się nawadniać w określonym czasie tylko wybrany sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze są dobre w tworzeniu maleńkiej mgiełki, z tego względu sprawdzą się w przypadku roślin, które nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugim typem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Przeważnie stosowane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Z uwagi na to będą dobre do podlewania drzew, żywopłotów krzewów ozdobnych oraz warzywników. Zaletą tego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Co więcej to system wyjątkowo ekonomiczny, z uwagi na zminimalizowanie marnowania wody. Linie kroplujące składają się z kabli ze specjalnymi kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki maksymalnie wydajnie nawadniają rośliny dostarczając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Warto je stosować zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do podlewania małych skalniaków, rabat kwiatowych, czy niezbyt dużych żywopłotów. Ogromnym plusem jest możliwość łatwiej instalacji oraz samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze głównie w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

 

Firma ogrodnicza Toruń : http://www.ogrody-torun.pl

Komentarze są wyłączone.