Stomatologia – mosty protetyczne

Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty
Implant zębowy – dlaczego warto?
23 czerwca, 2022
kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące
Kartoniarki kontynuacyjne i start stopowe maszyny pakujące w przemyśle
9 sierpnia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Utrata zęba łączy się z potrzebą jego zastąpienia, aby nie dopuszczać do nowych problemów. Sąsiednie zęby oraz zęby przeciwstawne potrzebują podparcia, inaczej one też mogą zacząć się chwiać,  a nawet wypadać. Z tego powodu zalecane jest błyskawicznie uzupełnić brak. Jednym z najczęściej stosowanych w gabinetach dentystycznych wypełnień, są mosty protetyczne. By móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej muszą nadal znajdować się zęby, które będą oparciem dla filarów mostu. Ten sposób wypełnienia protetycznego może więc być używany tylko kiedy luka znajduje się pomiędzy zębami sąsiadującymi. Znaczącym plusem tego wyjścia jest to, że da się tak wymienić do nawet 3 zębów obok siebie na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, z uwagi na co są znacznie wygodniejsze w przeciwieństwie do protez ruchomych. Chociaż znaczna część pacjentów boi się resztek jedzenia wchodzących pod most, dentyści uspokajają – nie trzeba się martwić, dlatego że właściwie dobrany most na to nie pozwala i pokarm nie przedostaje się do środka. Warto przemyśleć wybór mostu protetycznego, dlatego że jest to wygodne i estetyczne uzupełnienie.

Budowa i rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny charakteryzuje się wyjątkowo prostą budową. Składa się z dwóch filarów, które nakłada się na graniczących z luką zębach oraz z przęsła, jakie zasłania utracony ząb. Istnieją dwa typy mostów protetycznych. Ten najbardziej znany montuje się na odpowiednio sąsiednie zęby, ewentualnie bywa też tak, że filarami są implanty stomatologiczne. Ten rodzaj mostu jest szczególnie trwały i używany w większości klinik dentystycznych. Są też miejsca, gdzie koronę zastępującą usunięty ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Taka technika jest rzadziej wykorzystywana, dlatego że jest bardziej nietrwała i da się nią uzupełnić zaledwie pojedynczy ząb.

Zazwyczaj mosty protetyczne dentystyczne wykonywane są z kilku oddzielnych materiałów. Wysoko estetyczne są pełnoceramiczne mosty, gdzie zarówno most oraz jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Bardzo często stosowane są porcelanowe mosty na metalowej podbudowie – z reguły ze stali, a czasami na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak wytrzymałe i mniej estetyczne są przygotowane z kompozytu (tworzywa, z jakiego wykonywane są plomby dentystyczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Most protetyczny – kiedy warto?

Przygotowanie mostu protetycznego polecane jest szczególnie takim pacjentom, którzy chcieliby trwale wypełnić lukę po utracie zęba albo zębów, jednak nie chcą wydać na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, aby zakryć powstałą lukę i zatrzymać nasilające się chwianie się zębów pobocznych oraz ograniczyć utratę kości w miejscu braku zęba. Utrata kości to istotna sprawa, dlatego że oddziałuje nie tylko na stan jamy ustnej, ale też sam wygląd twarzy, która może z tego względu wyglądać staro. Wypełnienie luki po zębie w klinice dentystycznej oznacza, że odzyskujemy odpowiedni podział sił podczas żucia oraz właściwe funkcje i konstrukcję zgryzu. Taką metodą unikamy też ryzyko tworzenia się chorób przyzębia i dziąseł ze względu na zbierające się w przerwie pozostałości pokarmu. Najważniejszym dla pacjentów wskazaniem wykonania mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, jaki trzeba spełnić, aby stomatolog mógł wstawić most protetyczny jest odpowiednia jakość i ilość filarów do podtrzymania mostu. Filary należy mieć zdrowe, aby obciążenie nie przyczyniło się do ich przedwczesnego zepsucia – Stomatolog Toruń

W jaki sposób przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Podstawowym etapem każdego leczenia stomatologicznego jest pełna diagnoza i badania, które pozwolą stomatologowi sprawdzić, czy założenie mostu protetycznego jest dobrą opcją, biorąc pod uwagę stan jamy ustnej pacjenta. Jeśli stomatolog nie dostrzeże żadnych ograniczeń, będzie mógł przystąpić do pracy. Kiedy filarami mostu protetycznego mają zostać sąsiadujące zęby pacjenta, trzeba je przyszykować. W tym celu stomatolog musi odrobinę je oszlifować, aby następnie możliwe było idealne dobranie mostu. Pomimo niepokoju wielu pacjentów szlifowanie zębów nie boli, dlatego że mieści się w obrębie szkliwa. Szlifowanie nie narusza zębów, a wykonujący go stomatolog zawsze wie, jakie części zęba mogą być oszlifowane. Zabieg szlifowania nie będzie potrzebny w przypadku oparcia mostu protetycznego na implantach. Kiedy zęby będą już przygotowane, następnym etapem wykonania mostu protetycznego jest zebranie potrzebnych wycisków. Na ich bazie, stomatolog protetyk wykona indywidualnie dopasowany most. W czasie, gdy protetyk tworzy indywidualny most protetyczny, stomatolog aplikuje most tymczasowy, jakiego zadaniem jest osłona przygotowanych zębów. Kiedy finalnie most zostanie przygotowany, stomatolog dopasowuje go do jamy ustnej, a następnie zakłada na stałe.

Zalety wybrania mostów protetycznych

Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość i estetyka. Dzięki nim możemy odzyskać kilka zębów na raz i odzyskujemy funkcje żucia. Wypełnienie zęba mostem protetycznym przywraca piękno uśmiechu oraz pełen komfort.

Komentarze są wyłączone.