Stomatolog Bydgoszcz

Google Business czyli firma w mapach Google
2 lutego, 2021
Izolacje natryskowe Bydgoszcz
2 lutego, 2021

Implant dentystyczny – kiedy warto?

Implanty zębowe wypełniają luki w przypadku straty zębów oraz są jednym z przeważnie stosowanych oraz niezwykle trwałych wypełnień protetycznych. Po właściwie wykonanym leczeniu korzeń implantu zęba jednoczy się z tkanką kostną, a umieszczona na nim korona do złudzenia imituje naturalne zęby.

Korzystając z implantów można zastapić nie tylko pojedyncze luki, ale nawet pełen komplet zębów. Implanty stomatologiczne są też trwałym podparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z największych zalet implantów jest ich wytrzymałość. Zdaniem stomatologów poprawnie wszczepiony implant może spełniać swoją rolę całe życie. Zintegrowane z tkanką kostną, pomimo upływu czasu nie tracą swojej trwałości, nie niszczą się oraz nie sprawiają kłopotów. Dodatkowo zastosowanie implantów to wysoki komfort użytkowania. Implanty stomatologiczne nie przemieszczają się oraz nie dopuszczają do tego, by np. oparta na nich proteza przestawiała się nieodpowiednio.

Dla kogo przeznaczony jest implant dentystyczny?

Co najważniejsze implantów nie wstawia się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z chorobami związanymi z krzepliwością krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest też aktywny nowotwór i nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób do 16 roku życia, z uwagi na wciąż postępujący proces wzrostu szczęki.

Część czynników nie wyklucza ostatecznie możliwości zastosowania implantów zębów, ale muszą być one skonsultowane z dentystą. Są to np. osoby z wadami serca,chorobami psychicznymi lub z chorobą Parkinsona. Rozmowy ze stomatologiem potrzebują też ci, którzy od lat są uzależnieni od papierosów.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty stomatologiczne dają wiele możliwości przywrócenia estetyki uśmiechu. Niekiedy zdarza się, że pacjent wymaga zastąpienia dużej ilości zębów, a niekiedy całego łuku.

Stomatolog protetyk posiada dostępnych kilka sposobów, choć obecnie zwykle wybieranymi metodami są implanty albo zastosowanie protezy całkowitej. O ile te rozwiązania skutecznie ukrywają bezzębie, mają swoje zalety i wady. Bywa tak, że korzystanie z protezy może okazać się niemożliwe przez np. nietypowe cechy anatomiczne jamy ustnej. Protezy te nie są też wieczne. Co kilka lat należy je wymienić, ponieważ z biegiem lat wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak były jako nowe.

Aplikacja implantów zębów z kolei zabiera znaczną ilość czasu z uwagi na na potrzebę osadzenia implantu w kości żuchwy lub szczęki, ale w zamian za to implant może przetrwać również do końca życia. Zaaplikowany implant przed zasadzeniem korony, jaka będzie imitowała ząb, musi zespoić się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Leczenie kanałowe a implant?

Fundamentalnym celem leczenia kanałowego jest wyleczenie zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Taki typ leczenia uznaje się za jeden z najtrudniejszych zadań dentysty wykonującego leczenie kanałowe, ale znaczna część zabiegów daje pożądane efekty. Leczenie kanałowe daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Dzięki wysokiej skuteczności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze parę lat temu były po prostu usuwane.

Natomiast implanty stomatologiczne zastępują naturalne zęby, a obok tego nie psują się, kiedy pacjent odpowiednio troszczy się o higienę zębów, implanty dentystyczne pozostają nienaruszone dożywotnio. Dlatego też nie ma potrzeby martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz usunięcie bardzo zniszczonego zęba oraz zastąpienie go implantem zęba, jest zazwyczaj rozwiązaniem znacznie zyskownym.

Czego się trzymać po zabiegu wszczepienia implantu zębowego?

Na początku najlepiej zrezygnować bardzo ciepłych potraw i ściśle trzymać dietę półpłynną. Nie należy korzystać ze miejsca jamy ustnej. Stomatolodzy odradzają też sprawdzanie językiem i palcami miejsca wszczepu, żeby uniknąć ryzyka zakażenia albo podrażnień. Trzeba odstawić palenie, dlatego że rozregulowują proces gojenia się dziąseł. Obok tego co najmniej na czas  około miesiąca nie powinno się podejmować wysiłku fizycznego.

Bardzo istotne w takiej sytuacji jest stosowanie się zaleceń dentysty. Koniecznie jest pilnowanie wizyt kontrolnych oraz odwiedzanie dentysty, gdy tylko wystąpią alarmujące objawy.

Przyjmowanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych powinno odbywać się tylko zgodnie z zaleceniami dentysty. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez zgody dentysty może okazać się zagrożeniem dla zdrowia. Warto też przemywać jamę ustną specjalnymi płukankami. Mają one działanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.

Jak dbać implant ?

O implanty zębów najlepiej troszczyć się dokładnie tak jak o nasze zęby. Fundamentem jest codzienne szorowanie dwukrotnie na dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty zębów nie ulegają próchnicy ani korozji, najlepiej troszczyć się o nie z tak samo dużą uwagą. Bez mycia zębów po jedzeniu resztki pokarmów będą osadzać się przy linni dziąseł. To jest początkiem postępującego osuwania się dziąseł. W takiej sytuacji z reguły odsłania się  tytanowy korzeń implantu zęba, tym samym tracąc dobry wygląd. Ponadto najlepiej co najmniej dwa razy w ciągu roku odwiedzić gabinet dentystyczny na kontrolę.

Dentysta Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.