Certyfikat kwalifikowany Eurocert Toruń
Luty 3, 2021
Termosy sklep
Luty 4, 2021

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest używane, nie tylko ze względu na wspaniałe parametry termoizolacyjne. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych tworzyw wykorzystywanych do ocieplania , dzięki czemu co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Główną mocną stroną, według której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu dobrze przywiera i formuje się w zgięciach i w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy skracać i dopasowywać, czym ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i ograniczenie izolacyjnych właściwości. Porządnie rozprowadzona pianka PUR posłuży na długie lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwa typy pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą i atrybutami, dlatego nadają się do ocieplania innych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR stosowana jest zazwyczaj do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się też do ocieplania natryskowego stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka PUR najlepsza jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR da się także umieścić na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Dodatkowo piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można natryskiem izolować różne, właściwie przygotowane powierzchnie, na przykład drewno i elementy metalowe, a także blachę. Dobrze, żeby przed ociepleniem powierzchnia została wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  W ten sposób zdobywamy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na odpowiednim miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić zajmującym się tym firmom. By przeprowadzić natrysk właściwie konieczne są sprzyjające warunki, na przykład temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Kategoryzacja na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR tłumaczy odrębność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest całkowicie plastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu okazuje się półsztywna i robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalnia, ale nie bardzo chroni przed wilgocią. Ponadto otwartokomórkowa pianka PUR ma małą masę (około 8-10 kg/m3), dlatego ani trochę nie obciąża konstrukcji budynku. Pod względem grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Z tego względu często wykorzystuje się ją do termoizolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu staje się sztywna, więc łatwiej ją zniszczyć.

Kupując piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na wpływ promieni UV, dlatego niezbędna będzie dodatkowa osłona. Co więcej w kwestii łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych plusów pianki PUR należy jej prosta i szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu przestrzeni i formowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko utworzenia się termicznych mostków. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W porównaniu do innych tworzyw termicznej izolacji to najszybsza metoda ogrzania budynku. Pianka łatwo się układa i ekspresowo zastyga, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, więc utrzymuje się na różnych materiałach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności czy właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie zniekształca. Bardzo ważne jest też to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie emituje substancji szkodliwych czy pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają przede wszystkim z jej właściwości. Za wadę możemy uznać słabą wytrzymałość na promienie UV, co prowadzi do kolejnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Także w tej sytuacji da się zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w czasie pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest nieprawidłowy natrysk, błędne przetworzenie pianki albo zaaplikowanie za małych warstw izolacyjnych. Z tego powodu do natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

http://www.kdkpro.pl/ocieplanie-pianka-pur/

Komentarze są wyłączone.