Klimatyzacja, a rekuperacja – czym się różnią ?

Depilacja woskiem gabinet kosmetyczny bydgoszcz
Depilacja w gabinecie kosmetycznym – gabinet kosmetyczny Bydgoszcz
2 lutego, 2021
Jak wybrać termiczne izolacje domów
2 lutego, 2021

Nowoczesna rekuperacja oraz klimatyzacja

Odpowiednie powietrze w pracy czy w domu, rzutuje nie tylko na niezłe zdrowie, ale również na naszą wydajność. Najlepsza jakość powietrza I odpowiednia temperatura, wyznaczają podstawę naszej wygody oraz dodatnio wpływają na motywację oraz chęć wykonywania zadań. Aby zagwarantować sobie komfortowe warunki o każdej porze roku zazwyczaj rozważamy zakup klimatyzacji. Jako pewny zwycięzca wśród innych wentylatorów, klimatyzator najlepiej kontroluje temperaturę wewnątrz domu dając nam chłód w ciągu upałów. Wadą takiego wynalazku jest to, że klimatyzator schładza powietrze, które już mamy oraz nie dostarcza dojścia świeżego powietrza. W tym zakresie niezawodnie działa system wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacja. Co to jest rekuperacja i z jakiej przyczyny dobrze jest łączyć klimatyzację z rekuperacją? Wszystko po to, aby osiągnąć jak najwyższy komfort.

Klimatyzacja, a rekuperacja – czym się różnią?

Nowoczesna klimatyzacja wpływa na zatrzymanie przyjemnej temperatury wewnątrz mieszkania latem, kiedy zmagamy się z uderzeniami upałów. Nowoczesne klimatyzatory zezwalają nam na wyregulowanie najlepszej temperatury w środku domu, dając chłód oraz cieplny komfort niezależnie od tego, jak ciepło jest na zewnątrz. Jego system działania opiera się na ochładzaniu powietrza do wybranej temperatury. W mieszkaniach i domach zazwyczaj stosowanymi klimatyzacjami są klimatyzatory split. Ich wewnętrzna część ma za zadanie chłodzenie powietrza wewnątrz, z kolei ich zewnętrzna część oddaje gorąco z domu. Najbardziej nowoczesna klimatyzacja uzbrojona jest w elementy eliminujące roztocza, kurz oraz bakterie i alergeny. To nie znaczy, że klimatyzator ma zastosowanie tylko w okresie letnim. Wiele klimatyzatorów potrafi również ocieplać powietrze. Nie zastępuje to zimowego ogrzewania czy innych systemów grzewczych, jednak sprawdza się w przejściowym okresie.

Nowoczesna rekuperacja natomiast działa w wentylacji domów. Na temperaturę wewnątrz oddziałuje wiele czynników, ale koszty chłodzenia i ogrzewania budynków pochodzą ze strat cieplnych. Przeważnie wentylacja wynosi ciepłe powietrze oraz zabiera z zewnątrz powietrze zimne. Dla regulacji temperatury w środku domu czy mieszkania, zimne powietrze trzeba ocieplić, do czego wykorzystywana jest większość energii stworzonych do tego urządzeń. Oszczędnym pomysłem jest aplikacja nowoczesnej rekuperacji. Rekuperator odzyskuje gorąco z wentylacji. W tym celu rekuperator ogrzewa napływające zimne powietrze, wykorzystując ciepło wylatującego powietrza. Taką techniką redukuje zapotrzebowanie na ocieplanie powietrza z dodatkowego źródła. Co więcej rekuperator wyposażony jest w filtry, które chronią jego wentylatory oraz tą metodą filtrują powietrze wchodzące do wnętrza domu.

Klimatyzacja z rekuperacją – optymalna metoda na utrzymanie komfortu

Klimatyzacja czy rekuperacja – na co się zdecydować? Zastanawiamy się, na który z tych systemów korzystniej się zdecydować. Jeżeli planujemy zakup jednego z nich, najlepiej w pierwszej kolejności pomyśleć o rekuperacji. Korzystna wentylacja powietrza minimalizuje nasze potrzeby na ogrzanie oraz chłodzenie pomieszczeń czy także filtruje powietrze. Gwarantuje nam oszczędność i ochronę przed alergenami, wilgocią oraz zanieczyszczeniami, a do tego stale świeże powietrze. Klimatyzacja z kolei troszczy się o nasz komfort termiczny. Idealnym systemem dostarczania komfortu w środku pomieszczeń jest zestawienie obu tych systemów oraz zakup klimatyzacji z rekuperacją. Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja w jednym stanowi dodanie zalet z instalacji wentylacji i klimatyzacji. Rekuperacja ma także dobry wpływ na grzewcze systemy, dlatego aplikacja rekuperacji będzie świetnym rozwiązaniem o każdej porze roku.

Zalety instalacji nowoczesnej klimatyzacji z rekuperacją

Montaż systemu rekuperacji i klimatyzacji posiada wiele różnych zalet. Najważniejszą z zalet jest komfort termiczny w środku mieszkania i dostęp czystego i świeżego powietrza, bez potrzeby otwierania okien. Niezależnie od pracy systemów, mamy pod kontrolą temperaturę i usuwany powstawanie niekorzystnych przeciągów. Co więcej korzystając z nowoczesnej klimatyzacji i rekuperacji obniżamy koszty dogrzewania oraz wychładzania budynku, za sprawą gwarantowanej energooszczędności. Nieotwieranie okien do wentylacji pokoi oznacza, że da się odciąć się od hałasu ulicznego. Wykorzystanie systemu ma także dodatni wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Taką metodą kontrolowany jest stopień wilgotności powietrza, dzięki czemu nie ryzykujemy rozwoju pleśni i grzybów. Te wszystkie zalety mówią o porządnej jakości systemów. Ich poztywny wpływ na komfort termiczny znajdujący się wewnątrz budynku przekonuje tego, że warto zastanowić się nad kupnem klimatyzatora z rekuperacją.

 

Komentarze są wyłączone.