Izolacje natryskowe Bydgoszcz

Stomatolog Bydgoszcz
2 lutego, 2021
Sprzątanie biur Toruń
2 lutego, 2021

Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR okazało się używane, nie tylko ze względu na porządne parametry termoizolacyjne. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych wśród surowców stosowanych do ocieplania , z uwagi na to co raz chętniej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Główną wartością, dzięki której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest praktyka aplikacji. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przywiera i kształtuje się w załamaniach i zakamarkach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy przycinać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i ogranicznie właściwości izolacyjnych. Poprawnie rozprowadzona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Obie różnią się od siebie konstrukcją i parametrami, co sprawia, że są dobre do ocieplania odrębnych części budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR używana jest przede wszystkim do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i wnętrz. Świetnie nadaje się również do izolacji belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka PUR najkorzystniejsza jest do termoizolacji zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR można też umieścić na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Co więcej piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z tego powodu bez trudu można natryskiem ocieplać różne, właściwie spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno albo metalowe elementy, a także blachę. Wymagane, aby przed ociepleniem przestrzeń były wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą techniką zapewniamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR będzie się trzymać na wybranym miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić profesjonalistom. By wykonać to odpowiednio niezbędne są odpowiednie warunki, takie jak odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka PUR musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę uzasadnia różnica parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest bardzo sprężysta. Pianka PUR po wyschnięciu okazuje się półsztywna i robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalnia, lecz niezbyt chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarokomórkowa PUR ma niską wagę (około 8-10 kg/m3), dlatego w żadnym stopniu nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko hydrofobowa. Z tej przyczyny często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu robi się sztywna, dlatego łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na działanie promieni UV, dlatego konieczna będzie uzupełniająca ochrona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, więc jest to surowiec palny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR należy jej prosta i szybka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni i dostosowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko stworzenia mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych tworzyw izolacji termicznej to najszybsza metoda ocieplenia domu. Pianka łatwo się układa i ekspresowo twardnieje, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest mocno przyczepna, dlatego nie spada na różnych powierzchniach, a z upływem lat nie gubi przyczepności i właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi objętości, dzięki czemu się nie zniekształca. Szczególnie istotne jest również to, że po właściwej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych i pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą przede wszystkim z jej właściwości. Za wadę możemy przyjąć niską odporność na promienie UV, co prowadzi do następnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w klasie E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Także w tym przypadku można zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Zwykle jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki albo zaaplikowanie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.