Sprzątanie biur Toruń
2 lutego, 2021
Certyfikat kwalifikowany Eurocert Toruń
3 lutego, 2021

Implant dentystyczny – kiedy warto?

Implanty zębów wypełniają luki po utracie zębów i są jednym z najczęstszych i niezwykle trwałych uzupełnień protetycznych. Po właściwie przebytym leczeniu podstawa implantu zęba jednoczy się z kością, a ustawiona na nim korona udaje naturalne zęby.

Korzystając z implantów da się wypełniać nie tylko pojedyncze braki, ale nawet cały komplet zębów. Implanty stomatologiczne są też idealnym wsparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z najpopularniejszych zalet implantów zębowych jest ich wytrzymałość. Ocenia się, że właściwie wszczepiony implant może wystarczyć do końca życia. Przyjęte przez tkankę kostną, mimo przepływu lat nie tracą na swojej wartości, nie psują się i nie sprawiają kłopotów. Obok tego zastosowanie implantów to duży komfort użytkowania. Implanty zębów nie zmieniają miejsca i nie dopuszczają do tego, aby np. zamocowana na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant zębowy?

Przede wszystkim implantów dentystycznych nie aplikuje się kobietom w ciąży ani w przypadku osób z zaburzeniami związanymi z krzepliwością krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest także aktywny nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci ani osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na ciągle postępujący proces wzrostu szczęki.

Sporo przeciwwskazań nie odbiera całkowicie możliwości zastosowania implantów zębowych, jednak muszą być one omówione ze stomatologiem. Są to np. osoby ze zdiagnozowanymi wadami serca,chorobami psychicznymi albo z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą wymagają także ludzie, którzy latami nałogowo palą papierosy.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty dentystyczne zapewniają wiele możliwości odbudowy estetyki uśmiechu. Często bywa tak, że pacjent potrzebuje zastąpienia kilku zębów, a niekiedy pełnego łuku.

Stomatolog protetyk posiada w zanadrzu parę rozwiązań, jednak zwykle wybieranymi metodami są aplikacja implantów lub założenie całkowitej protezy. Chociaż te sposoby doskonale radzą sobie z bezzębiem, posiadają swoje słabe i mocne strony. Często noszenie protezy może być nieodpowiednie dla pacjenta z uwagi na na przykład nieodpowiednie warunki anatomiczne jamy ustnej. Takie protezy nie są też wieczne. Co parę lat należy je wymienić, ponieważ z biegiem lat nie są już tak dopasowane, jak na początku.

Aplikacja implantów dentystycznych z kolei zajmuje większą ilość czasu ze względu na konieczność wszczepienia implantu w kości szczęki i żuchwy, ale w zamian za to implant może utrzymać się również do końca życia. Implant przed założeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi zespoić się z kością i tkankami. Dopiero po tym czasie można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Implanty czy leczenie kanałowe – co wybrać?

Fundamentalnym celem leczenia kanałowego jest kuracja zainfekowanej przez próchnicę miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia jest jednym z najbardziej skomplikowanych zadań stomatologa zajmującego się leczeniem kanałowym, jednak znaczna część zabiegów gwarantuje pożądane skutki. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Za sprawą wysokiej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zatrzymanie zębów, które jeszcze kilka lat temu musiały być zazwyczaj wyrywane.

Natomiast implanty stomatologiczne budową przypominają naturalne zęby, a oprócz tego nie psują się, jeśli pacjent właściwie dba o higienę zębów, implanty stomatologiczne służą dożywotnio. To oznacza, że nie ma potrzeby martwić się dolegliwościami i bólem, a wyrwanie całkiem zepsutego zęba i wymiana go na implant , jest zwykle rozwiązaniem zdecydowanie zyskownym.

Czego przestrzegać po wszczepieniu implantu dentystycznego?

W pierwszych dniach należy zrezygnować bardzo ciepłych pokarmów oraz zastosować dietę półpłynną. Nie należy wykorzystywać obszaru jamy ustnej. Niewskazane jest także dotykanie językiem i palcami miejsca implantu, by nie dopuścić do zakażenia albo podrażnień. Należy odłożyć alkohol oraz papierosy, ze względu na to, że zatrzymują proces leczenia się tkanek. Co więcej przez okres  mniej więcej miesiąca nie wolno podejmować fizycznego wysiłku.

Bardzo istotne w takiej sytuacji jest wykonywanie zaleceń dentysty. Obowiązkowe jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz odwiedzanie dentysty, kiedy tylko zauważy się alarmujące objawy.

Branie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych możliwie jest tylko według wytycznych lekarza dentysty. Samodzielne podwyższanie dawek bez decyzji lekarza może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Dobrze także płukać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Mają one działanie odkażające, łagodzące oraz przeciwbakteryjne.

W jaki sposób dbać implant dentystyczny?

O implanty zębów należy dbać tak samo jak o nasze zęby. Fundamentem jest regularne szorowanie dwukrotnie przez dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty zębów nie ulegają korozji ani próchnicy, należy o nie dbać z dużą uwagą. Bez czyszczenia zębów po posiłkach pozostałości jedzenia będą odkładać się w okolicy dziąseł. To jest początkiem stopniowego osuwania się dziąseł. W tym przypadku przeważnie odsłania się  tytanowy korzeń implantu zębowego, tym samym tracąc estetykę. Ponadto warto przynajmniej dwukrotnie na rok odwiedzić klinikę stomatologiczną na kontrolę.

https://implantytorun.pl/implantologia/

Komentarze są wyłączone.