Implant zębowy – dlaczego warto?

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – niewidoczny aparat na zęby
14 stycznia, 2022
Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty zębów wypełniają przerwy w sytuacji utraty zębów i są jednym ze znanych i niezwykle wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po poprawnie przebytym leczeniu śruba implantu zęba zrasta się z kością, a ustawiona na nim korona do złudzenia przypomina naturalne zęby.

Używając implantów da się uzupełnić nie tylko pojedyncze luki, ale nawet cały komplet zębów. Implanty dentystyczne są także porządnym podłożem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z podstawowych zalet implantów zębów jest ich solidność. Ocenia się, że należycie umieszczony implant może posłużyć do końca życia. Zaakceptowane przez tkankę kostną, pomimo przepływu lat nie tracą swojej wartości, nie psują się i nie powodują kłopotów. Obok tego zastosowanie implantów to wysoki komfort . Implanty dentystyczne nie zmieniają położenia i nie pozwalają, żeby np. oparta na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant stomatologiczny?

W głównej mierze implantów nie aplikuje się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest też trwający nowotwór oraz nieustabilizowana cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci ani osób do 16 roku życia, ze względu na wciąż postępujący proces wzrostu szczęki.

Część przeciwwskazań nie odbiera ostatecznie możliwości zastosowania implantów zębów, ale powinny być one skonsultowane z dentystą. Są to np. osoby zmagające się z chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą wymagają też ludzie, którzy od lat są uzależnieni od papierosów.

Proteza zębowa a implant?

Implanty stomatologiczne zapewniają wiele możliwości poprawy piękna uśmiechu. Często bywa tak, że pacjent wymaga zastąpienia kilku zębów, a czasami nawet całego łuku.

Stomatolog protetyk posiada w zanadrzu kilka metod, ale obecnie z reguły wybieranymi metodami są aplikacja implantów lub użycie całkowitej protezy. Choć te rozwiązania nieźle radzą sobie z bezzębiem, mają zarówno słabe i mocne strony. Czasami noszenie protezy może okazać się niedostępne z uwagi na na przykład nietypowe cechy anatomiczne jamy ustnej. Takie protezy z czasem się niszczą. Raz na kilka lat trzeba kupić nową protezę, dlatego że z czasem wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Aplikacja implantów zębów z kolei zajmuje większą ilość czasu ze względu na potrzebę włożenia implantu w kości szczęki i żuchwy, ale za to implant może przetrwać nawet do końca życia. Zaaplikowany implant przed osadzeniem korony, jaka będzie imitowała ząb, musi scalić się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Gabinet stomatologiczny

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy leczenie kanałowe?

Podstawowym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Taki typ leczenia uznaje się za jeden z najbardziej wymagających zadań stomatologa endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, ale większość zabiegów daje pożądane rezultaty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Za sprawą udowodnionej skuteczności tego zabiegu, obecnie możliwe jest uratowanie zębów, jakie jeszcze kilka lat temu musiały być przeważnie usuwane.

Natomiast implanty dentystyczne uzupełniają naturalne zęby, a oprócz tego nie ulegają zniszczeniu, jeżeli pacjent właściwie dba o higienę zębów, implanty dentystyczne służą do końca życia. To oznacza, że nie trzeba martwić się dolegliwościami i bólem, a usunięcie całkiem zepsutego zęba i wymiana go na implant zęba, jest bardzo często rozwiązaniem zdecydowanie zyskownym.

Jak zachowywać się po wszczepieniu implantu zęba?

Przede wszystkim najlepiej unikać gorących pokarmów oraz przejść na dietę półpłynną. Nie należy korzystać ze miejsca jamy ustnej. Nie pozwala się też sprawdzanie placami i językiem miejsca wszczepu, żeby nie doprowadzić do zakażenia albo podrażnień. Należy rzucić palenie, dlatego że zatrzymują proces leczenia się tkanek. Co więcej przez okres  mniej więcej miesiąca nie powinno się wykonywać fizycznego wysiłku.

Szczególnie ważne w takiej sytuacji jest spełnianie zaleceń stomatologa. Koniecznie jest pilnowanie wizyt kontrolnych oraz zgłaszanie się do stomatologa, kiedy tylko wystąpią alarmujące objawy.

Używanie środków przeciwbólowych i antybiotyków powinno odbywać się tylko zgodnie z wytycznymi lekarza dentysty. Samodzielne zwiększanie lub pomniejszanie dawek bez zgody lekarza może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Warto też przemywać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Mają one zastosowanie odkażające, łagodzące oraz przeciwbakteryjne.

W jaki sposób dbać implant dentystyczny?

O implanty zębowe powinno się dbać dokładnie tak jak o prawdziwe zęby. Bazą jest szorowanie chociaż dwukrotnie przez dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby czyścić miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty zębowe nie ulegają próchnicy ani korozji, najlepiej troszczyć się o nie z tak samo szczególną uwagą. Bez czyszczenia zębów po jedzeniu pozostałości pokarmów będą odkładać się w okolicy dziąseł. To często otwiera drogę do stopniowego obniżania się dziąseł. Wtedy przeważnie odkrywa się  tytanowa śruba implantu zęba, tym samym tracąc estetykę. Ponadto warto co najmniej dwukrotnie w ciągu roku odwiedzić klinikę dentystyczną na kontrolę.

Komentarze są wyłączone.