Czy automatyczne nawadnianie ogrodów się opłaca?

Jakiego wybrać DJ-a na wesele żeby było wyjątkowe?
16 września, 2021

Jeżeli chcemy, żeby ogród ładnie wyglądał, głównym elementem, który zachowa go w dobrym stanie jest podlewanie. To za mało, by pielęgnować rośliny podcinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród wymaga wody, ale tradycyjne metody podlewania nie dość, że zabierają sporo czasu oraz wysiłek, to jeszcze wymagają ciągłego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często ocenia się, że podobnie jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu zajmuje najwięcej czasu wśród innych czynności pielęgnacyjnych. Z uwagi na to powstały systemy nawadniania ogrodów, jakie nie tylko będą „pamiętały” za nas o potrzebie podlania ogrodu, ale też mogą dostosowywać ilość wody.

Typowe sposoby nawadniania ogrodów

Częste używanie zwykłej konewki zajmuje zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w bardzo małym ogrodzie, z uwagi na to wiele osób co najmniej decyduje się na zakup ogrodowego węża. To zdecydowanie wygodniejsze, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom da się podpiąć wąż pod kran, co znacznie upraszcza dojście do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką oraz ciągłego dolewania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy przyłączyć pistolet, który umożliwia regulację ciśnienia wody, a także zatrzymanie strumienia bez konieczności zamykania kranu, a także specjalne ogrodowe zraszacze, które podpina się pod wąż oraz które też ułatwiają nawodnienie ogrodu oraz zdecydowanie zminimalizują wkład ludzkich rąk.

Jeżeli zależy nam na zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, warto pomyśleć systemie nawodnienia ogrodu. Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny sterownik elektroniczny nakładany na kran, co umożliwia określanie momentu podlewania. Minusem tego rozwiązania są widoczne rozłożone po ogrodzie węże oraz niemożliwość powiększenia systemu.

Automatyczne systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza , że musimy przyzywczaić się do widocznych przewodów. Aplikacja większego systemu nawadniania sprawdzi się nie tylko w ogromnych ogrodach, ale także w średnich oraz mniejszych. System nawadniania potrzebuje zaangażowania w postaci planu oraz montażu całego systemu. Zwykle system zakopywany jest pod powierzchnią. Wymagane jest zainstalowanie programatora, rur przenoszących wodę, podprowadzenia do wodnej instalacji w postaci zaworów, a także zraszaczy, jakie będą odpowiadały do rozprzestrzeniania wody po całym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system ma zostać zainstalowany przed projektem ogrodu.

Jakie są zraszacze ogrodowe

Pośród zraszaczy ogrodowych znajdziemy kilka różnych typów, jakie można wykorzystać do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one wspaniale jako część składowa systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są niezwykle znane ze względu na to, że ich największą zaletą jest równomierne nawodnienie wybranej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające rozmiar strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za ciśnienie wody działają doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one bardzo niskie, ale ich główną zaletą uznajemy to, że po ukończeniu czynności podlewania chowają się pod powierzchnią ziemi. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – przede wszystkim są kupowane, z uwagi na to, że mogą zostać wyregulowane w obrębie 360o. Kapitalnie zdadzą egzamin w nawodnieniu trawników i mają wiele funkcji oraz są wyższe jakościowo od zraszaczy stałych. Bardzo zalecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Dalekosiężność wody może dostać się do 3-22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym momencie tylko konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim są dobre w tworzeniu delikatnej mgiełki, dlatego sprawdzą się dla roślin, jakie nie potrzebują na raz dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Zwykle używane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Z uwagi na to będą najlepsze do podlewania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów oraz warzywników. Korzyścią takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, dzięki temu nie dojdzie do poparzenia roślin. Ponadto to system całkowicie ekonomiczny, z uwagi na zmniejszenie użycia wody. Linie kroplujące stworzono z kabli ze specjalnymi kroplówkami, jakie kroplują wodę. Kroplowniki bardzo wydajnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je tylko na niewielkich przestrzeniach, do podlewania małych skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozbudowanych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość prostej instalacji oraz samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się przede wszystkim w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie. Ogrody Toruń

Komentarze są wyłączone.