Certyfikat kwalifikowany Eurocert Toruń

Termosy sklep
Luty 4, 2021
Klinika stomatologiczna Toruń
Luty 6, 2021

Dlaczego warto posiadać certyfikat kwalifikowany?

Profil zaufany czy elektroniczny certyfikat kwalifikowany

Sieć proponuje nieustannie ogromną ilość możliwości, posługując się nim możemy załatwić co raz więcej spraw, także w kwestiach urzędowych i administracyjnych. Aby to osiągnąć można w głównej mierze używać 2 typy potwierdzania tożsamości: profil zaufany albo elektroniczny certyfikat kwalifikowany.

Obie te metody stworzono z myślą zastąpienia dotychczas stosowanego podpisu własnoręcznego. Choć nie eliminują go całkowicie, dla znacznej ilości osób wykorzystanie elektronicznych sposobów potwierdzenia tożsamości jest wygodniejsze oraz oszczędza znaczną ilość czasu. Jak wiadomo troska o dobry wynik spraw m.in. urzędowych często łączy się z składaniem wniosków. Użycie elektronicznych metod pozwala na zredukowanie czasu, który do tego momentu należało poświęcić, aby dotrzeć do urzędu, często także wyczekać w kolejce, a następnie doprowadzić do końca formalności. Dzięki profilowi zaufanemu oraz elektronicznemu podpisowi kwalifikowanemu, te same rzeczy można załatwić bez wychodzenia z domu lub biura.

Na co warto się zdecydować? Profil zaufany czy elektroniczny e-podpis kwalifikowany?

Na wstępnie od razu warto podkreślić, że elektroniczny certyfikat kwalifikowany dostarcza większych możliwości w porównaniu do profilu zaufanego. Zastanawiając się nad profilem zaufanym, a certyfikatem kwalifikowanym warto na początek pomyśleć, jak będziemy go stosować. Profil zaufany znajdzie zastosowanie tylko i wyłącznie w celu zatwierdzania dokumentów urzędowych  na przykład do kontaktu z ePUAP, ZUS czy CEIDG. Elektroniczny certyfikat kwalifikowany ma z kolei większe funkcje, ze względu na co spora część właścicieli firm go wybiera. Kwalifikowany e-podpis jest wszechstronny i potwierdza każdy dokument, który można było dotąd podpisywać ręcznie. To oznacza, że obok spraw z urzędu poprzez elektroniczny podpis kwalifikowany można sygnować również między innymi umowy, e-maile czy kontrakty z kontrahentami biznesowymi.

Dużą różnicą pomiędzy profilem zaufanym, a podpisem kwalifikowanym jest to, że pierwszy z nich jest zupełnie darmowy, z kolei za elektroniczny podpis kwalifikowany należy zapłacić. Patrząc jednak na jego większe zastosowanie, warto przemyśleć zakup. Podpis elektroniczny będzie aktywny na okres roku, dwóch, lub trzech lat, po czym można go bez przeszkód odnowić. Profil zaufany również ma swój termin ważności do 3 lat.

Jeśli dana osoba wymaga tylko kontaktu z urzędem, profil zaufany okaże się w zupełności wystarczający. Natomiast elektroniczny e-podpis kwalifikowany jest normą w biznesie. Nie biorąc pod uwagę kosztów  – stosunkowo nie najwyższych, dzieląc cenę na pełen czas aktywności podpisu – jego zastosowanie jest tak potrzebne, że co raz częściej stanowi fundament efektywnego działania . Zwłaszcza, że e-podpis kwalifikowany tworzony w oparciu współczesnych udoskonaleń technologicznych, gwarantujących potwierdzone bezpieczeństwo.

Korzyści posiadania e-podpisu kwalifikowanego

Oprócz identycznego wykorzystania, jakie gwarantuje nam profil zaufany, podpis kwalifikowany  pozwala również dopełnianie wielu innych dokumentów. Dla przykładu poprzez elektroniczny podpis np. można podpisywać oraz składać sprawozdania i deklaracje do KRS i w systemie Płatnik, JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny, zawierać kontrakty na odległość czy brać udział w przetargach i aukcjach w Internecie. Oprócz tego pozwala na podpisywanie faktur i Jednolitych Europejskich Dokumentów Zamówienia. To tylko kilka przykładów. Elektroniczny certyfikat kwalifikowany służy sygnowaniu wszelkich istotnych dokumentów oraz ma taką samą moc prawną co podpis odręczny.

Jak uzyskać certyfikat kwalifikowany?

Elektroniczne certyfikaty kwalifikowane rozprowadzane są przez certyfikowanych dostawców przez Narodowe Centrum Certyfikacji. Wśród najbardziej znanych jest elektroniczny certyfikat kwalifikowany Eurocert. Aby mieć podpis elektroniczny należy nabyć w jednym ze sklepów partnerskich Eurocert zestaw zawierający potrzeby sprzęt oraz oprogramowanie, jednocześnie wskazując, jak długo okres ważności certyfikat będzie nam niezbędny. Po odbiorze kompletu, należy zainstalować oprogramowanie do obsługi podpisu na wybranym sprzęcie, a następnie umówić się na spotkanie w siedzibie partnera sprzedaży, gdzie odpowiedzialny pracownik potwierdzi tożsamość nabywcy. Tylko w takim przypadku elektroniczny podpis kwalifikowany stanie się aktywowany oraz gotowy do użycia. Dopełnienie formalności w siedzibie nie zajmuje więcej niż ok. 15 minut i trzeba na nie zabrać dokument potwierdzający tożsamość i fakturę zakupu podpisu kwalifikowanego.

W jaki sposób używać certyfikatu kwalifikowanego?

Od momentu instalacji oprogramowania na dowolnym komputerze i aktywacji certyfikatu kwalifikowanego, poprzez zatwierdzenie tożsamości, można używać podpisu bez ograniczeń. Sama obsługa programu nie powinna powodować większego trudu. Należy podłączyć czytnik,  włożyć kartę, a następnie poprzez oprogramowanie widoczną funkcją „podpisz” nanieść na wygenerowany dokument elektroniczny podpis, postępując zgodnie z wskazanymi możliwościami formatu.

Choć certyfikat kwalifikowany używany jest często między  przedsiębiorcami, jest on tak samo dostępny dla osób prywatnych. Taki elektroniczny certyfikat kwalifikowany zapewni całkowite bezpieczeństwo oraz poprawność dokumentów zawartych z urzędami, firmami czy prywatnymi osobami.

https://podpis-elektroniczny.blacksoft.pl

Komentarze są wyłączone.